top of page

Poznaj nas bliżej

Miód jest najbardziej znanym produktem powstającym z soków roślinnych i nektaru kwiatowego. Żeby mógł powstać, pszczoły muszą wykonać olbrzymią pracę. Najlepiej wiedzą o tym pszczelarze i dlatego tak cenią je

i troszczą się o ich przetrwanie. Nie jest to łatwe zadanie, zwłaszcza w naszych czasach, kiedy istnieje tak wiele zagrożeń dla życia i zdrowia tych niezwykle pożytecznych i potrzebnych przyrodzie owadów.

Historia Koła
Historia.jpg

Koło Pszczelarzy Mysłowice, powstało 17 października 1971 roku z inicjatywy Panów: Tabaka Szczepana, Ryszka Emanuela, Seweryn Stefana, Sitko Franciszka oraz Palka Pawła. 

Zarząd i członkowie Koła
Kursy.jpg

Już od dawna pszczelarze zdawali sobie sprawę z konieczności łączenia się w grupy. Celem ich było wzajemne wspieranie się wiedzą, doświadczeniem i pomocą.

Kupię, sprzedam, podaruję
Chrońmy nasze pszczoły
20200607_125432.jpg

Może masz coś, czego już nie używasz, kupiłeś nowszy sprzęt, albo narzekasz na nadmiar pszczół; tutaj opublikujemy twoje  ogłoszenie. Podaj swoje imię, numer telefonu kontaktowego oraz czego dotyczy ogłoszenie,

choroby.jpg

Choroby pszczół wywoływane są przez bakterie, pierwotniaki, wirusy, grzyby, roztocze i owady. Często rodzina pszczela jest atakowana przez kilka czynników chorobotwórczych jednocześnie. Wystąpienie jednej choroby prowadzi do słabnięcia rodziny, przez co staje się ona podatna na zakażenie innymi patogenami.

Oprócz chorób wywoływanych przez organizmy pasożytnicze dużo kłopotów sprawiają pszczelarzom zatrucia pszczół chemicznymi środkami ochrony roślin.

Zatrucia trującym nektarem i pyłkiem w warunkach pożytkowych Polski mają marginalne znaczenie, wyłączając problem obecności spadzi w zapasach zimowych. W niniejszym opracowaniu omówiono tylko choroby najczęściej spotykane i powodujące w polskich pasiekach największe straty.

bottom of page